Kamnolomi - Stone pits
1 2
Ložanski kamen[glej tudi : Muzej na prostem Rogatec] je bil tudi zelo pomembno stavbno gradivo in je izrazito zaznamoval arhitekturo trga Rogatca in okoliških vasi, kakor tudi cerkve in kamnite kapelice, ki so prave klesarske mojstrovine: še danes pričajo o spretnosti in umetelnosti ložanskih kamenarjev ornamentirani portali, podboji, okenski okvirji, stopnice, velika okrogla in pravokotna korita, okrogle mize, talne plošče, nagrobni spomeniki in umetniški kipi (kip Janeza Nepomuka ob vznožju cerkve sv. Jerneja, Marijino znamenje v trgu).
Ker so izdelki iz brusnega kamna, pri čemer ne smemo pozabiti tudi mlinskih kamnov oz. žrmelj iz gorskega kamna z Donačke gore, najbolj značilna kulturna in tehniška dediščina rogaškega območja, želimo kamnoseško obrt ustrezno predstaviti tudi v Muzeju na prostem Rogatec. Muzej novejše zgodovine Celje je v sodelovanju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine - OE Celje pripravil stalno razstavo o kamnoseštvu v Logu, ki je na ogled v rekonstruirani kamnarski bajti. Na Zavodu Rogaška dediščina - Rogatec so to tradicionalno obrt pričeli tudi oživljati (izobraževalni tečaji v okviru Phare projektov l. 2001 in 2003). Izobraževalni program bi želeli zastaviti širše in bolj dolgoročno. V gozdovih Loga se namreč skrivajo številni zaraščeni kamnolomi kremenovega peščenjaka, na maloštevilnih kmetijah pa še živijo potomci nekdanjih kamenarjev in z njimi spomini ter zgodbe o veščinah in umetnosti ložanskih kamnosekov.
Log; Julij 2005 :: avtor: Boštjan Burger , 1996 - 2007 :: Tekst:pripravila: Irena Roškar, Zavod Rogaška dediščina - Rogatec, april 2004