KAŽETA

TRG-HIŠA
SUHI ZID
MEŠČANSKA KUHINJA
KAŽETA
KOVAŠKO-KOLARSKA DELAVNICA
OBLIKOVANJE KAMNA
KAMNOLOMI-KAMNOSEŠTVO


document.write(''); document.write('');

KAŽETA
V Istri in na Krasu so na senožetih, v vinogradih, na kulturnih terasah in med kamnitimi ogradami postavljali majhne kvadratne in okroglaste stavbe, imenovane kažete, kuće, bajte ali hiške. V njih so hranili poljedeljsko orodje, prehodno tudi poljščine. Pastirji so v njih našli zavetje pred nevihto ali poletno pripeko.
Kraške hiške so gradili iz odvečnega apnenčastega, tako imenovanega mrtvega kamna, ki so ga odstranjevali z obdelovalnih površin in travnikov. Suhozidne hiške so običajno v krožnih oblikah, na vrhu zaključene v kupolo, ki le redkokdaj presežejo višino dveh metrov.
Istrska kažeta ali kuča je sezidana iz lapornatega kamna, lahko lomljivega sivega in modrikastega peščenjaka. Zložena je na suho, brez veznega gradiva. Tudi streha je kamnita dvokapnica iz tankih plošč - skrl ali skrilj, položenih na lesenem ostrešju. Kažete v južni Istri in na otokih imajo ponavadi krožni tloris in jih imenujejo kažune ali bunje. Poljske hiške so gradili na oddaljenih poljih in vinogradih; v času sezonskih del so v njih tudi prenočevali. V mnogih so zato postavili preprosto ognjišče, redkeje so dodali še nadstropje in si v njem uredili ležišča.