Dolenjski muzej Novo mesto Uvod-prologue Dolenjski muzej

1 2 3 4 5 6 7

document.write(''); document.write('');
1. [english text]
Avla - Čebelarstvo
je gospodarska dejavnost, ki se ukvarja z gojenjem čebel zaradi pridobivanja medu, voska, cvetnega prahu, matičnega mlečka, zadelavine (propolis), strupa, zaradi opraševanja žužkocvetnic ali iz ljubiteljskih nagibov.
Čebelarstvo je ena najstarejših gospodarskih dejavnosti človeka. Sprva je človek med samo nabiral, kasneje se je začel ukvarjati z gozdnim čebelarjenjem, nato pa z udomačitvijo čebel.
Prva pričevanja poznamo že iz kamene dobe s stenskih poslikav. Domneva se, da so
se že Slovani ukvarjali s čebelarstvom. Na Slovenskem pa imamo prve zanesljive vire iz 13. stoletja, kjer so omenjene dajatve v panjih, medu in vosku.
Na Slovenskem so se uporabljale različne vrste panjev: iz debel izdolbena korita in polklade, iz slame ali viter pleteni koši, ležeči panji iz desk, imenovani tudi kranjiči, panji s premičnim satjem, med njimi je bil najbolj razširjen A-Ž panj. Kranjiči so imeli ponekod prednjo stranico poslikano - to so panjske končnice. Poznamo pa tudi nekaj primerov panjev v obliki človeških ali živalskih podob.
Prvo poročilo in upodobitev čebeljnaka pri nas iz 17. stoletja najdemo v Valvasorjevi Slavi vojvodine Kranjske.
Poglavitna čebelja pasma, ki je razširjena po vsem slovenskem ozemlju, je kranjska čebela, ki je svoje uradno ime dobila v drugi polovici 19. stoletja. Zaradi nejnih dobrih lastnosti so jo takrat začeli izvažati po Evropi in drugih celinah.
Dva čebelja izdelka vosek in med sta tudi pogojevala nastanek medičarske in svečarske obrti.